Jak nakupovat
Výběr toho správného vína právě pro Vás
Na Mosele se používá podobný systém jako v Burgundsku. Ryzlink je totiž odrůda vyznačující se svou jedinečnou schopností věrně odrážet charakter podloží, na kterém roste. Proto se při výběru upřednostňuje poloha, ze které víno pochází. V zásadě platí, čím více specifikovaný původ, tím vyšší bude kvalita. Ryzlink je také unikátní svou všestranností. Dává vzniknout celému spektru stylů vín, od úplně suchých, přes polosuché a sladké až po výběry z cibéb obsahující i více než 100 gramů zbytkového cukru. Avšak volba vinaře zůstává stále velmi důležitá. Každý přeci jen hospodaří na vinicích a ve sklepě jinak.
Klasifikace německých vín
Klasifikace německých vín je velmi podobná té české. Hlavní rozdělení probíhá dle stupně zralosti, tedy dle obsahu cukru v moštu při sklizni. Níže uvedené české ekvivalenty se neřídí stejnými právními předpisy a mohou se tedy lišit. Ve své podstatě však fungují velmi podobně.
Qualitätswein – Jakostní víno
Prädikatswein – Jakostní víno s přívlastkem
- Kabinett – kabinetní víno
- Spätlese – pozdní sběr
- Auslese – výběr z hroznů
- Beerenauslese – výběr z bobulí
- Trockenbeerenauslese – výběr z cibéb
- Eiswein – ledové víno
trocken – suchý
feinherb – polosuchý
Alte Reben – staré révy
GG – suché víno z ručně sbíraných hroznů minimálně v kvalitě pozdní sběr, pocházejících z vinice nejvyšší kategorie
GL – nejvyšší stupeň klasifikace vinic
1G – druhý nejvyšší stupeň klasifikace vinic
Jak tedy vybrat?
Nejčastěji se uplatňují tři přístupy k výběru.
Vím co hledám
K příležitosti
Podle ceny
Vím co hledám
Ideální stav založený na základě vašich zkušeností či momentální náladě a chuti. V tomto případě Vám zřejmě již stačil slovník uvedený o něco výše.
K příležitosti
na pití
Když vynecháme lehké osvěžení či požitek zpříjemňující den, bude se nejspíše jednat o oslavu, večírek nebo posezení s přáteli. Zde je zapotřebí zvážit složení společnosti (kolegové z práce, dámská jízda atd.)
k jídlu
1000 lidí, 1000 chutí. Dnes je sice dovoleno všechno, ale staré principy stále fungují.
Bílá vína se hodí k lehčím pokrmům (drůbež, ryby, saláty…).
Červená vína se hodí k těžším, hutnějším pokrmům (červené maso, steaky, výrazné omáčky...).
jako dárek
Víno je skvělý, léty prověřený dárek, který stále funguje. Zde se dá částečně uplatnit třetí přístup k výběru. Ale pozor, rozhodujícím faktorem je vždy osoba, které víno darujete. Může jít o kolegu z práce, kamaráda znalce či dokonce o vaše děti, kterým darujete víno do archivu.
na vaření
Víno nalezneme ve spoustě klasických receptů. Používá se k přípravě předkrmů, hlavních chodů, ale i dezertů. Během procesu vaření ustupují méně výrazné podtóny a tudíž postačí kvalitní jakostní víno. Nemusíme tedy utrácet vysoké částky, abychom dosáhli chutného výsledku. Avšak stále platí, vařte jen z toho, co byste sami pili.
Podle ceny
Tento přístup se již částečně promítá do obou předchozích přístupů. Cena bude vždy nedílnou součástí výběru. Zda daná cena za určité víno odpovídá, si však musí určit každý sám. Výběr podle ceny jako rozhodujícího faktoru nedoporučujeme. Je zde příliš velké riziko, že vyberete špatně.
Potřebujete poradit? Ozvěte se nám. Rádi pomůžeme.